Prof. Dr. Hasan Salih Zeki Aksu, 15 Nisan 1954 tarihinde Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde doğmuştur. Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fazilet Aksu ile 1987 yılında evlenmiş, Erdem ve Çiğdem adlarında iki çocukları olmuştur.

Prof. Dr. Hasan Aksu 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, Uzmanlık eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 1982 yılında tamamlamıştır. 1987 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent olarak göreve başlamış, 1989’da doçent, 1995’te profesör ünvanını almıştır. 1989-1990 yıllarında İsveç Karolinska Enstitüsü Roslagstull Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği (Stockholm) ve Uppsala Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji Departmanında klinik ve deneysel çalışmalar yapmıştır. 1991-1992 yıllarında ABD’de, University of Health Sciences (Rosalind Franklin University)/The Chicago Medical School, Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Departmanında Leishmaniasis modelinde moleküler çalışmalar yapmıştır. Yurtdışı ve yurtiçi çok sayıda yayını, ulusal ve uluslararası kongrelerde yazılı, sözlü bildirileri ve davetli konuşmaları olan hocamız, 2004 yılından bu yana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve 2009 yılından beri Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığını görevini yürütmekte idi. Üniversite senato üyeliği yapmaktaydı. Kronik hepatitler, tropikal ve seyahat ilişkili hastalıklar, sepsis patogenezi, özellikle ilgi duyduğu konular arasındaydı. Çukurova bölgesinin uzmanlık alanımız açısından gelişmesi konusunda büyük çabaları oldu. Düzenlediği sayısız toplantı ve kurs programları, bölge uzmanlarını bir araya getirme çabaları ve bu amaçla kurduğu ve kaybına kadar başkanlık ettiği Çukurova Enfeksiyon Derneği ile bölgedeki uzmanlara önderlik, rehberlik etti. Derneğimizde ikinci dönem (2008-2010) yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Her yaşta öğrenmenin, okumanın, araştırmanın önemini bilen ve yaşantısı ve sözleriyle bunu gösteren hocamız, hiç beklemediğimiz bir zamanda aramızdan ayrıldı. Kendisini saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.

Sitoredüktif Cerrahı̇-Hipertermik İntraperitoneal Kemoterapı̇ (HİPEK) ve Enfeksiyon Kursu

Git

7. Platform

Git

Sunu Merkezi

Devamı